Różeniec górski (rhodiola rosea) – zastosowanieRhodiola Rosea jest w stanie znacznie zmniejszyć zmęczenie i „wypalenie”, które wynikają ze stresu i niepokoju; liczne badania sugerują znaczące efekty, szczególnie u osób borykających się ze stresem i problemami lękowymi. Istnieją też dowody na to, że ostra suplementacja przed ćwiczeniami fizycznymi może zmniejszyć zmęczenie w trakcie, ale potrzeba więcej badań, zanim będziemy mogli być tego pewni. Co więcej, wydaje się, że ma wpływ na zmniejszenie stresu i niepokoju oraz ogólnie może poprawiać nastrój.
Inne potencjalne zastosowania różeńca górskiego obejmują wstępne dowody, że ma silne działanie neuroprotekcyjne oraz fakt, że spożycie różeńca lub jego aktywnego składnika może zmniejszyć wywołane stresem napady objadania się u samic szczurów.
Jeśli chodzi o działanie mózgu, Rhodiola wydaje się być wysoce serotoninergiczna (zwiększa serotoninę), może również promować długowieczność, przy czym wstępne dowody sugerują wzrost długości życia do 20% w wyniku mechanizmów niezależnych od ograniczenia kalorii. Chociaż to bardzo obiecujące, badania nie były robione na ssakach, więc nie można tego potwierdzić.
#suplementy #zdrowie #shortssource

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *